Zbiórka na budowę ziemianki – archiwum

(Poniższa strona stanowi kopię niedostępnej już w tej chwili, archiwalnej strony, na której prowadzona była zbiórka funduszy na dokumentację do budowy ziemianki-schronu. Więcej informacji o dalszych losach projektu — wkrótce.)

Ziemianka / schron – projekt open source

63 osoby wsparło ten projekt
6465 zł z celu 80000 zł
Data zakończenia: 2015.06.24

Celem tego projektu jest opracowanie gotowej dokumentacji do budowy takiej ziemianki, którą w awaryjnej sytuacji będzie można użyć jako schronu. Naszym założeniem jest, by możliwie dużo prac na budowie można było wykonać własnoręcznie, bez zlecania ich wykonawcom.

Żeby było to możliwe potrzebujemy ją zbudować przynajmniej w jednym egzemplarzu i mamy nadzieję, że uda nam się to dzięki Waszemu wsparciu.

Poziomy wsparcia

Podkreśleniem zaznaczono różnice między kolejnymi poziomami wsparcia.

Wizjoner (800 zł)

1. projekt na papierze z podpisem architekta
+ 3 h indywidualnej konsultacji online
+ wszystkie webinary z możliwością zadawania pytań
2. uczestnictwo fizyczne w szkoleniu survival domowy
+ książka o teorii
+ dostęp premium do forum
3. foto/wideo

Kontestator (600 zł)

1. projekt uproszczony bez podpisu
+ 3 h indywidualnej konsultacji online
+ wszystkie webinary z możliwością zadawania pytań
2. uczestnictwo fizyczne w szkoleniu survival domowy
+ książka o teorii
+ dostęp premium do forum
3. foto/wideo

Absolwent (200 zł)

1. projekt uproszczony bez podpisu
+ wszystkie webinary z możliwością zadawania pytań
2. uczestnictwo fizyczne w szkoleniu survival domowy
+ książka o teorii
+ dostęp premium do forum
3. foto/wideo

Przygotowany (100 zł)

1. projekt uproszczony bez podpisu
+ wszystkie webinary z możliwością zadawania pytań
2. uczestnictwo online w szkoleniu survival domowy
+ książka o teorii
+ dostęp premium do forum
3. foto/wideo

Adept (50 zł)

1. wszystkie webinary z możliwością zadawania pytań
2. książka o teorii + dostęp premium do forum
3. foto/wideo

Zainteresowany (30 zł)

1. jeden webinar z możliwością zadawania pytań
2. książka o teorii

Wsparcie bez nagrody (od 1 zł)

Nagrody

Szkolenie z domowego survivalu

W ramach projektu chcemy zorganizować stacjonarne, całodniowe szkolenie (6-8 godzin + przerwy) z survivalu domowego, czyli przygotowań na trudne czasy. Zamierzamy w nim poruszyć takie zagadnienia, jak m.in.:
* o konieczności ewakuacji,
* przygotowanie domu lub mieszkania na trudne czasy,
* zestawy survivalowe — do codziennego noszenia, ewakuacyjny/ucieczkowy, samochodowy,
* procedury, które mogą ratować życie — procedura ewakuacji, procedury komunikacyjne,
* zabezpieczenie finansowe na trudne czasy.

Szkolenie będzie prowadzone w formule wykładowo-warsztatowej. Pokażemy, jak zbudować i uruchomić mały zestaw fotowoltaiczny. Przeprowadzimy kilka eksperymentów myślowych, które dowiodą, że warto być przygotowanym na trudne czasy.

Szkolenie dostępne będzie wyłącznie dla osób wspierających. W zależności od poziomu wsparcia, otrzymasz możliwość uczestnictwa w szkoleniu na miejscu, lub online, przez internet.

Szkolenie zostanie zorganizowane w Warszawie pod koniec czerwca lub w lipcu (po zakończeniu zbiórki), w weekend. Dokładny termin oraz lokalizacja zostaną podane później, m.in. ze względu na konieczność zarezerwowania odpowiedniej sali konferencyjnej, która pomieści wszystkich wspierających.

Projekt na papierze z podpisem

Ta nagroda została wymyślona dla osób, które chcą zbudować ziemiankę i potrzebują gotowego architektoniczno-budowlanego jej projektu. Taki projekt, po adaptacji przez lokalnego architekta do warunków działki, może służyć do uzyskania pozwolenia na budowę. Zakres i forma tego projektu jest zgodna z gotowymi projetkami domów jednorodzinnych.

Projekt uproszczony

Dla osób, którym nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę, przygotujemy komplet dokumentacji projektowej w wersji pozbawionej podpisu architekta. Projekt udostępniony będzie w wersji elektronicznej (pliki PDF). W skład tego kompletu dokumentacji wchodzić będą m.in. rzuty ziemianki, rysunki szczegółów technicznych, itd.

Dokumentacja foto-wideo

Aby ułatwić budowę ziemianki na podstawie książki z informacjami teoretycznymi, możesz otrzymać dostęp do kompletu dokumentacji fotograficznej i wideo, pokazującej kolejne etapy budowy. Planujemy przygotowanie takiej dokumentacji w ramach projektu.

Książka o teorii

W ramach projektu chcemy przygotować książkę z teoretycznymi informacjami dotyczącymi budowy i eksploatacji ziemianek i przydomowych schronów. W książce tej znajdą się w szczególności dane o tym:
* w jakich warunkach przechowywać żywność (np. przy jakich temperaturach i wilgotnościach dane warzywa przechowują się najdłużej),
* jakie powinno być wyposażenie ziemianki do przechowywania żywności, a jakie, by można ją było użyć jako schronu (umeblowanie, wentylacja, źródło energii, itd.),
* jaki zapas żywności, wody, paliwa, świec i baterii powinien się w niej znaleźć, by przetrwać trudne czasy.

Webinary

W ramach zbiórki zorganizujemy 4 webinary o różnych zagadnieniach dotyczących przydomowych ziemianek i schronów. Webinary będą dostępne bezpłatnie dla wszystkich, jednak możliwość zadawania pytań na żywo w czasie webinaru dostępna będzie wyłącznie dla osób wspierających projekt.

Webinary odbywać się będą w niedziele od 20 do ok. 21-21:30 w następujących terminach:
17.05 – miejsce ziemianki w nowoczesnym survivalu, czyli po co w ogóle ją budować, do czego służy na co dzień i w razie kryzysowej sytuacji, jaki jest cel jej budowy
31.05 – zapas żywności na trudne czasy, a ziemianka, czyli jak przechowywać żywność w ziemiance, by móc skorzystać z niej w trudnych czasach,
14.06 – ziemianka jako schron, czyli jak chroni przed promieniowaniem, wiatrem i zimnem, oraz jak i w co ją wyposażyć, by można było użyć jej jako schronu,
21.06 – co po wyjściu z ziemianki, czyli jak urządzić się i wrócić do normalnego życia, gdy kryzys już minie — niezależnie od tego, czy chodzi o wojnę, apokalipsę zombie, atak z użyciem broni jądrowej, czy wichurę.[/accordion_item][accordion_item title=”Forum dyskusyjne”]W ramach projektu uruchomimy specjalny dział na forum dyskusyjnym serwisu DrewnoZamiastBenzyny.pl, na którym toczyć się będą dyskusje dotyczące ziemianek/schronów — ich budowy oraz eksploatacji.

Forum będzie bezpłatne i otwarte dla wszystkich, a osoby wspierające zbiórkę otrzymają status użytkownika premium, który da im priorytet w uzyskiwaniu odpowiedzi na pytania.

Konsultacje online

Dla osób, które potrzebują dodatkowej pomocy przy organizowaniu budowy lub urządzeniu ziemianki, oferujemy w ramach projektu wsparcie w formie konsultacji online (przez Skype) z Krzyśkiem Lisem. Pakiet 3 godzin można wykorzystać jednorazowo, lub w 2-3 spotkaniach.

Konsultacje będą dostępne od początku zbiórki, w godzinach popołudniowo-wieczornych.

O nas

Elementem napędowym projektu są dwie osoby: Agnieszka Puchyr i Krzysztof Lis.

Krzysztof jest inżynierem mechanikiem, absolwentem Politechniki Warszawskiej. Zawodowo zajmuje się m.in. doradztwem w zakresie efektywności energetycznej w budownictwie. Prowadzi blog DrewnoZamiastBenzyny.pl i współtworzy blog o przygotowaniach na trudne czasy Domowy-Survival.pl.

Krzysztof odpowiada za organizację zbiórki, przeprowadzenie budowy, oraz przygotowanie całej reszty dokumentacji dla zainteresowanych.

Agnieszka jest architektem, członkiem Podkarpackiej Izby Architektów, absolwentką Politechniki Warszawskiej i Politechniki Krakowskiej, posiadaczką uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń. Agnieszka jest dyrektorem pracowni architektonicznej Urban Project, prowadzi też blog o architekturze PaniDyrektor.pl (tu więcej informacji o Agnieszce).

W projekcie Agnieszka odpowiada za przygotowanie dokumentacji projektowej do budowy ziemianki.

Więcej o ziemiance

Ziemianki, czyli ziemne piwniczki do przechowywania żywności, przeżywają teraz renesans. Masa ludzi chce je mieć na swoich podwórkach. Nic dziwnego, można je wykorzystać do wielu różnych celów.

Przede wszystkim, na co dzień, można w ziemiance za darmo i ekologicznie (bo przecież bez zużycia prądu) przechowywać w długim okresie żywność: warzywa i owoce z własnego ogrodu, sery, wino, przetwory, itd.

Z drugiej strony, ziemna piwniczka uratuje w awaryjnej sytuacji rodzinę przed huraganem czy trąbą powietrzną. Zapewnia bowiem ochronę nieporównywalnie większą od domu jednorodzinnego. Co ciekawe, metrowa warstwa ziemi bardzo dobrze chroni przed promieniowaniem — a więc przyda się także na wypadek awarii elektrowni atomowej u któregoś z naszych sąsiadów, albo w razie globalnej wojny jądrowej.

Komplet dokumentacji stanowić będzie:
1. pełen gotowy projekt ziemianki o powierzchni zabudowy nieco poniżej 25 m² (w dwóch wariantach — z wejściem od góry i z wejściem od frontu), z podpisem architekta, w formie i zawartości identyczny z tym, co kupujemy jako „gotowy projekt” domu jednorodzinnego — niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę,
2. pełną dokumentację pozwalającą na wzniesienie ziemianki we własnym zakresie — rysunki konstrukcyjne, wykonawcze, spis niezbędnych materiałów, itd,
3. dokumentacja fotograficzna i wideo z kolejnych etapów budowy demonstracyjnej ziemianki,
4. informacje na temat urządzenia, wyposażenia i eksploatacji ziemianki — tak pod kątem przechowywania żywności (np. w jakich warunkach jakie warzywa przechowuje się najlepiej), jak i pod kątem wykorzystania jej w trudnych czasach (jak zbudować autonomiczną instalację elektryczną do zasilenia ziemianki, jak urządzić toaletę, zapas wody, ile żywności zgromadzić i jak przygotowywać posiłki w razie konieczności przebywania w ziemiance przez dłuższy okres).[/text_output][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner][vc_column_inner width=”1/2″][text_output]Będziemy się starali stworzyć projekt w taki sposób, by koszt budowy takiej ziemianki był rzędu 20-40 000 zł, przy wykonywaniu części prac własnoręcznie.

Projektujemy ziemiankę o powierzchni poniżej 25 m², by możliwe było wznoszenie jej na podstawie zgłoszenia budowy wolnostojącego budynku gospodarczego, tj. bez pozwolenia na budowę. Z drugiej strony starostwa mogą być niechętne do zgadzania się na budowę w oparciu o zgłoszenie i mogą wymagać uzyskania pozwolenia na budowę. Dlatego komplet dokumentacji stworzony zostanie w dwóch wariantach — z podpisem architekta, dla osób, które zmuszone są uzyskać pozwolenie na budowę, oraz bez tego podpisu, dla wszystkich pozostałych.

Przewidujemy zaprojektowanie dwóch wariantów ziemianki, z wejściem od góry i z wejściem od przodu. Chodzi o to, by można było je wznieść na działce z niskim i wysokim poziomem wód gruntowych. Tę z wejściem od przodu będzie można też wbudować w skarpę lub zbocze góry, jeśli ktoś ma działkę o takim ukształtowaniu.

Ziemianka wyposażona będzie w 2-4 pomieszczenia. To główne, oraz komorę wejściową. Obie można wykorzystywać do przechowywania w nich żywności, a jako że będą w nich panować różne warunki, pozwoli to na optymalne wykorzystanie mikroklimatu ziemianki do przechowywania różnych plonów. Dodatkowo, możliwe będzie zaadaptowanie jednego z wydzielonych pomieszczeń np. na awaryjną toaletę.

Ziemianka oczywiście będzie mieć wentylację. Opiszemy także sposób wykonania autonomicznej instalacji elektrycznej, która pozyskiwać będzie prąd z użyciem baterii słonecznych. Ten prąd będzie mógł być wykorzystywany m.in. do oświetlenia ziemianki.

Po przekroczeniu pierwszego progu finansowania (10 000 zł) przygotujemy kompletną dokumentację projektową – w wersji z podpisem architekta i bez, czyli dwie pierwsze części kompletu dokumentacji.

Po przekroczeniu progu 30 000 zł dodatkowo powstanie książka podsumowująca teoretyczne aspekty budowy, urządzenia i wykorzystania ziemnych piwniczek, oraz przydomowych schronów dla ludności, czyli czwarta część kompletu dokumentacji. Zorganizujemy też stacjonarne szkolenie dotyczące domowego, nowoczesnego survivalu. Będzie ono również transmitowane przez internet.

Po przekroczeniu progu 50 000 zł powstanie dokumentacja fotograficzna i wideo z budowy i urządzania ziemianki, czyli trzecia część kompletu dokumentacji.

Po przekroczeniu progu 60 000 zł udostępnimy najważniejsze elementy dokumentacji w formule open source, czyli zupełnie bezpłatne do wykorzystania i dalszej modyfikacji.

Po przekroczeniu progu 80 000 zł Krzysiek zostanie zamknięty na 2 tygodnie w ziemiance, bez kontaktu ze światem. Co najwyżej pozwolimy mu korzystać z internetu, żeby mógł prowadzić codzienny blog opisujący ten eksperyment. Celem jego będzie sprawdzenie, czy ziemianka została poprawnie zaprojektowana, zbudowana i wyposażona, czy da się w niej przetrwać te kilka tygodni.

Bez względu na zebraną kwotę uruchomimy otwarte forum dyskusyjne na temat ziemianek i zorganizujemy 4 webinary, w trakcie których będziemy omawiać różne zagadnienia związane z tematem piwniczek i schronów, oraz samej zbiórki. Uczestnictwo w webinarach będzie bezpłatne, będą one transmitowane w internecie. Zadawanie pytań na żywo w czasie webinarów możliwe będzie jedynie dla osób, które wsparły projekt kwotą co najmniej 30 złotych.

Lista wspierających

Artur Kwiatkowski
2015-05-03
10.00 PLN

tomek
2015-05-03
30.00 PLN

Jacek Tkaczyk
2015-05-03
100.00 PLN

przemek slomski
2015-05-04
200.00 PLN

Łukasz Chwałko
2015-05-04
30.00 PLN

Michał Dziadosz
2015-05-06
10.00 PLN

Janusz
2015-05-06
100.00 PLN

Kuba Warzecha
2015-05-06
10.00 PLN

Paulina
2015-05-06
600.00 PLN

Tomasz Kamiński
2015-05-07
10.00 PLN

Sebastian Żołnowski
2015-05-07
10.00 PLN

Beata
2015-05-07
10.00 PLN

Nodu Kortulail
2015-05-07
10.00 PLN

Natalia A.C.
2015-05-07
100.00 PLN

Marcin Szafarski
2015-05-07
100.00 PLN

Przemysław Kulczyk
2015-05-07
100.00 PLN

Marcin Niedbalec
2015-05-08
100.00 PLN

Aleksander Pawzun
2015-05-08
100.00 PLN

Tomasz Rylski
2015-05-09
100.00 PLN

Kacper
2015-05-12
100.00 PLN

Adam M.
2015-05-12
400.00 PLN

Paweł Kata
2015-05-12
10.00 PLN

Emil
2015-05-15
100.00 PLN

Tomasz Mrowiec
2015-05-17
100.00 PLN

Maciej Wroblewski
2015-05-17
10.00 PLN

Maciej Jamroży
2015-05-18
100.00 PLN

Ernest Lewandowski
2015-05-18
100.00 PLN

Patryk Nowakowski
2015-05-24
100.00 PLN

Tomasz Kwiatosz
2015-05-25
200.00 PLN

Marcin
2015-05-25
100.00 PLN

Bartek
2015-05-26
100.00 PLN

Paweł
2015-05-26
200.00 PLN

Jacek Słota
2015-05-27
30.00 PLN

Mrsz Isk
2015-05-28
100.00 PLN

Aneta
2015-05-30
100.00 PLN

Sebastian Krupa
2015-06-02
100.00 PLN

Łukasz Kowalczyk
2015-06-02
100.00 PLN

Piotr
2015-06-02
100.00 PLN

Bartosz
2015-06-04
200.00 PLN

Walentinas Sniticzius
2015-06-08
200.00 PLN

Jakub Baćmaga
2015-06-09
100.00 PLN

Tomasz Wójcik
2015-06-10
200.00 PLN

Kryspin Maroszczyk
2015-06-10
100.00 PLN

Kris Rubber Dragon
2015-06-10
100.00 PLN

Danuta Nowaczyk
2015-06-10
100.00 PLN

Maria Humięcka
2015-06-10
30.00 PLN

Marek Czapliński
2015-06-10
100.00 PLN

Adrian Kula
2015-06-12
100.00 PLN

Marcin Bartliński
2015-06-12
100.00 PLN

Hubert Makaveli
2015-06-14
100.00 PLN

Slawomir
2015-06-15
100.00 PLN

Dariuszek
2015-06-15
100.00 PLN

Jerzy Czechowski
2015-06-16
100.00 PLN

Sebastian Dusza
2015-06-16
50.00 PLN

Tomasz Balbierz
2015-06-16
100.00 PLN

Marcin Kawecki
2015-06-17
100.00 PLN

Marcin Kielar
2015-06-18
100.00 PLN

Damian Daszkiewicz
2015-06-21
5.00 PLN

Kamila Zielińska
2015-06-22
100.00 PLN

Piotr Niedziela
2015-06-23
100.00 PLN

Kamil Płonka
2015-06-23
100.00 PLN

Bogusław
2015-06-23
100.00 PLN

Paweł Małecki
2015-06-24
100.00 PLN

Partnerzy

Domowy Survival
Urban Project
Mieszadło